wtorek, 4 sierpnia 2020

Święty Andrzej Apostoł - brat św. Szymona Piotra

Święty Andrzej był pierwszym ze wszystkich 12. powołanych Apostołów oraz pierwszym Apostołem Słowian co jest szczególnie ważne dla nas.

Święty Andrzej Apostoł pochodził z Betsaidy, miasta położonego na północnym wybrzeżu Jeziora Galilejskiego (zwanego Jeziorem Genezaret lub Morzem Tyberiadzkim). Był Żydem, rybakiem, bratem Apostoła Piotra, nie miał żony. Wraz z Piotrem przeniósł się do Kafarnaum do własnego domu i tam zajmowali się rybołówstwem.

Gdy św. Jan Chrzciciel zaczął głosić mające nastąpić nadejście Mesjasza, stał się jego najbliższym uczniem. Jan Chrzciciel skierował Andrzeja i przyszłego Apostoła Jana Teologa do Chrystusa, wskazując, że to On jest Barankiem Bożym.

Andrzej jako pierwszy został powołany przez Chrystusa do służby apostolskiej. Stąd też przydomek „Pierwszy Powołany” (gr. Protokletos), często przydomek Andrzeja występuje wraz z jego imieniem.

Św. Jan Teolog tak opisuje powołanie Andrzeja przez Chrystusa do grona Apostołów:

J 1,35 Nazajutrz Jan znowu stał w tym miejscu wraz z dwoma swoimi uczniami

J 1,36 i gdy zobaczył przechodzącego Jezusa, rzekł: ”Oto Baranek Boży”.

J 1,37 Dwaj uczniowie usłyszeli, jak mówił, i poszli za Jezusem.

J 1,38 Jezus zaś odwróciwszy się i ujrzawszy, że oni idą za Nim, rzekł do nich: ”Czego szukacie?” Oni powiedzieli do Niego: ”Rabbi! - to znaczy: Nauczycielu - gdzie mieszkasz?”

J 1,39 Odpowiedział im: ”Chodźcie, a zobaczycie”. Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego. Było to około godziny dziesiątej.

J 1,40 Jednym z dwóch, którzy to usłyszeli od Jana i poszli za Nim, był Andrzej, brat Szymona Piotra.

Według Ewangelii św. Mateusza, tak to wyglądało:

Mt 4,18 Gdy [Jezus] przechodził obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał dwóch braci, Szymona, zwanego Piotrem, i brata jego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami.

Mt 4,19 I rzekł do nich: ”Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi”.

Św. Marek w swojej Ewangelii tak opisuje to wydarzenie:

Mk 1,16 Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał Szymona i brata Szymonowego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami.

Mk 1,17 Jezus rzekł do nich: ”Pójdźcie za Mną, a sprawie, że się staniecie rybakami ludzi”.

Mk 1,18 I natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim.

Św. Łukasz zaś łączy powołanie Andrzeja z cudownym połowem ryb:

Łk 5,01 Pewnego razu - gdy tłum cisnął się do Niego aby słuchać słowa Bożego, a On stał nad jeziorem Genezaret -

Łk 5,02 zobaczył dwie łodzie, stojące przy brzegu; rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci.

Łk 5,03 Wszedłszy do jednej łodzi, która należała do Szymona, poprosił go, żeby nieco odbił od brzegu. Potem usiadł i z łodzi nauczał tłumy.

Łk 5,04 Gdy przestał mówić, rzekł do Szymona: ”Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!”.

Łk 5,05 A Szymon odpowiedział: ”Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i niceśmy nie ułowili. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci”.

Łk 5,06 Skoro to uczynili, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać.

Łk 5,07 Skinęli więc na wspólników w drugiej łodzi, żeby im przyszli z pomocą. Ci podpłynęli; i napełnili obie łodzie, tak że się prawie zanurzały.

Łk 5,08 Widząc to Szymon Piotr przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: ”Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny”.

Łk 5,09 I jego bowiem, i wszystkich jego towarzyszy w zdumienie wprawił połów ryb, jakiego dokonali;

Łk 5,10 jak również Jakuba i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli wspólnikami Szymona. Lecz Jezus rzekł do Szymona: ”Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił”.

Łk 5,11 I przyciągnąwszy łodzie do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim.

Według wszystkich Ewangelii powołanie Andrzeja miało miejsce nad Jeziorem Galilejskim.

W Ewangelii według św. Jana, Apostoł Andrzej pojawia się jeszcze dwa razy - pierwszy raz, gdy prowadzi dialog z Chrystusem o chlebach i rybach, przed cudownym nakarmieniem pięciu tysięcy ludzi:

J 6,08 Jeden z uczniów Jego, Andrzej, brat Szymona Piotra, rzekł do Niego:

J 6,09 ”Jest tu jeden chłopiec, który ma pięć chlebów jęczmiennych i dwie ryby, lecz cóż to jest dla tak wielu?”

J 6,10 Jezus zatem rzekł: ”Każcie ludziom usiąść!” A w miejscu tym było wiele trawy. Usiedli więc mężczyźni, a liczba ich dochodziła do pięciu tysięcy.

J 6,11 Jezus więc wziął chleby i odmówiwszy dziękczynienie, rozdał siedzącym; podobnie uczynił z rybami, rozdając tyle, ile kto chciał.

Drugi raz u św. Jana, Andrzej pojawia się, kiedy razem z Filipem (przyszły Apostoł) przyprowadzili do Chrystusa pogańskich Greków.

J 12,20 A wśród tych, którzy przybyli, aby oddać pokłon [Bogu] w czasie święta, byli też niektórzy Grecy.

J 12,21 Oni więc przystąpili do Filipa, pochodzącego z Betsaidy Galilejskiej, i prosili go mówiąc: ”Panie, chcemy ujrzeć Jezusa”.

J 12,22 Filip poszedł i powiedział Andrzejowi. Z kolei Andrzej i Filip poszli i powiedzieli Jezusowi.

J 12,23 A Jezus dał im taką odpowiedz: ”Nadeszła godzina, aby został uwielbiony Syn Człowieczy.

W Ewangelii według św. Marka, Andrzej ukazany jest jako jeden z czterech uczniów Chrystusa, przed którymi Jezus na Górze Oliwnej pokazał przyszłe losy świata:

Mk 13,01 Gdy wychodził ze świątyni, rzekł Mu jeden z uczniów: ”Nauczycielu, patrz, co za kamienie i jakie budowle!”

Mk 13,02 Jezus mu odpowiedział: ”Widzisz te potężne budowle? Nie zostanie tu kamień na kamieniu, który by nie był zwalony”.

Mk 13,03 A gdy siedział na Górze Oliwnej, naprzeciw świątyni, pytali Go na osobności Piotr, Jakub, Jan i Andrzej:

Mk 13,04 ”Powiedz nam, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy to wszystko zacznie się spełniać?”

Mk 13,05 Wówczas Jezus zaczął im mówić: ”Strzeżcie się, żeby was kto nie zwiódł.

Mk 13,06 Wielu przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: Ja jestem. I wielu w błąd wprowadza.

Mk 13,07 Kiedy więc usłyszycie o wojnach i pogłoskach wojennych, nie trwóżcie się! To się musi stać, ale to jeszcze nie koniec.

Mk 13,08 Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu; będą miejscami trzęsienia ziemi, będą klęski głodu. To jest początek boleści.

Mk 13,09 A wy miejcie się na baczności. Wydawać was będą sądom i w synagogach będą was chłostać. Nawet przed namiestnikami i królami stawać będziecie z mego powodu, na świadectwo dla nich.

Mk 13,10 Lecz najpierw musi być głoszona Ewangelia wszystkim narodom.

Po śmierci Chrystusa na Krzyżu, po Jego Zmartwychwstaniu oraz zesłaniu Ducha Świętego na Apostołów, rzucono losy, któremu z Apostołów przypadną poszczególne tereny do głoszenia Słowa Bożego. Andrzejowi przypadły: Bitynia, Pont, Chalcedon, Bizancjum, Tracja, Macedonia (do Morza Czarnego i Dunaju), Tesalia, Hellada, Achaja, Amintin, Trapezunt, Herakleia i Amastrida. Andrzej przechodził po kolei wszystkie te kraje gorliwie głosząc Słowo Boże, za które był prześladowany. Najwięcej ucierpiał w Synopie (północna Turcja), gdzie został obalony na ziemię i ciągnięty za ręce i nogi, podczas wleczenia po ziemi, był bity bierwionami, obrzucany kamieniami, wyrywano mu palce i wybijano zęby. Po tylu męczarniach Andrzej mocą łaski Zbawiciela, został cudownie uzdrowiony ze wszystkich ran.

Po takich tragicznych zdarzeniach z Synopy, Andrzej udał się dalej do Neocezarei, Samomaty, Alanty, kraju Basków, Zygów i Królestwa Bosforu. Następnie popłynął do Bizancjum (późniejszy Konstantynopol), gdzie jako pierwszy nauczał wiary o Chrystusie Zbawicielu. W niektórych źródłach można znaleźć, że Andrzej był założycielem Konstantynopola i jego pierwszym biskupem. Po umocnieniu się wiary w tym mieście mianował na biskupa Bizancjum apostoła Stachysa a sam udał się do Pentu, na wybrzeżu Morza Czarnego, następnie do Scytii (obszar między Dnieprem a Donem do ujścia Dunaju) oraz do Chersonezu na Krymie.

Prawosławni Rumuni wierzą, że apostoł Andrzej był pierwszym głosicielem Chrystusa w Scytii Małej dla miejscowych Dacjanów (delta Dunaju na pograniczu Rumunii i Bułgarii). Rumuńska Cerkiew Prawosławna wskazuje jaskinię, w której modlił się apostoł Andrzej oraz miejscowość Capuzu w której Apostoł miał chrzcić miejscową ludność. Według tradycji cerkiewnej apostoł Andrzej po rzece Dniepr dotarł do wzgórz kijowskich w kraju Rusinów (obecna Ukraina), na których to wzgórzach Andrzej wzniósł krzyż i ogłosił, że Łaska Boża zamieszka w tym miejscu. Przepowiedział, że w tym miejscu powstanie wielkie miasto z wieloma Domami Bożymi. Wiele źródeł mówi również, że apostoł Andrzej spod wzgórz kijowskich poszedł dalej na północ do Nowogrodu, skąd przez ziemie Waregów przybył do Rzymu, a następnie udał się do Epiru nad Morzem Jońskim.

Z Epiru Andrzej udał się do Tracji i na Peloponez, gdzie w miejscowości Parras uzdrawiał ludzi, m.in. żonę zarządcy miasta Maksymillę i jego brata Stratokiusza. Po uczynionych cudach oraz dzięki gorliwemu głoszeniu słowa Bożego, prawie wszyscy mieszkańcy Parrasu zostali ochrzczeniu i przyjęli chrześcijaństwo. Zarządca Parrasu, Egeat Antypat pomimo naocznemu doświadczaniu cudów uczynionych przez Andrzeja nie przyjął chrztu pozostając poganinem. Andrzej kilkakrotnie przekonywał Egeata do wiary w Chrystusa jednak nadaremnie i dodatkowo tak rozsierdził zarządcę, że ten skazał go na śmierć krzyżową. Andrzeja nie przybijano gwoździami tylko przywiązano do krzyża w kształcie litery X sznurami, aby cierpienia przed śmiercią trwały jak najdłużej. Andrzej wisząc na krzyżu nie dość, że nie wyrzekł się swojej wiary to aż do śmierci przez trzy dni nauczał tłumy głosząc Słowo Boże. Wyznawał wiarę w Chrystusa i pouczał jak należy wierzyć w Zbawiciela oraz jak umieć cierpieć i umierać za wiarę. Po śmierci Andrzeja, żona Egeata, która została wcześniej uzdrowiona przez Andrzeja, z wielką pobożnością i szacunkiem zdjęła z krzyża ciało umęczonego Andrzeja i je pochowała.

Nie jest ustalona dokładna data śmierci męczennika Andrzeja. Prawosławie przyjmuje, że był to 30 listopad 62 roku. Inne źródła mówią o 65 lub około 70 roku. Krzyż w kształcie litery X na którym umierał Andrzej, później był nazwany „Krzyżem Świętego Andrzeja”, który umieszczany jest przed przejazdami kolejowymi, dlatego, że Święty Andrzej jest patronem podróżnych.

W 356 roku jego relikwie przewieziono z Patras do Konstantynopola i umieszczono w świątyni Świętych Apostołów obok relikwii apostoła Łukasza oraz apostoła Tymoteusza. W VIII wieku irlandzki mnich imieniem Reguluj przewiózł relikwie apostoła Andrzeja do Szkocji, gdzie umieszczono je w katedrze miasta St. Andrews, położonym na wschodnim wybrzeżu kraju. Miasto to otrzymało nazwę na cześć apostoła i stało się duchową stolicą Królestwa Szkockiego. W rzeczywistości potwierdzone jest to, że w 1202 roku, gdy krzyżowcy zajęli Konstantynopol, zabrali ze sobą relikwie apostoła i umieścili je w Amalfi (rejon Kampanii), .niedaleko Neapolu.

W 1461 roku relikwia głowy apostoła została podarowana przez bizantyjskiego księcia Morei Tomasza Paleologa papieżowi Piusowi II, który umieścił je w Bazylice św. Piotra w Rzymie. W 1464 roku papież Paweł VI, w geście dobrej woli wobec Greckiej Cerkwi Prawosławnej, przekazał relikwiarz z cząsteczkami relikwii świętego (palec i część czaszki) do Konstantynopola. W 1980 roku rzymskokatolicki arcybiskup Marsylii Roger Etchegaray zwrócił też prawosławnym Grekom część relikwii krzyża św. Andrzeja, na którym zmarł apostoł. Różne fragmenty jego relikwii znajdują się w wielu świątyniach na całym świecie, a prawa ręka apostoła w moskiewskim patriarszym soborze Chrztu Pańskiego, tzw. Sobór Bogojawleński.

Apostoł Andrzej uważany jest za patrona Patriarchatu Konstantynopolitańskiego. Również Rosyjska Cerkiew Prawosławna, która przyjęła wiarę z Bizancjum, gdzie sukcesja apostolska prowadzona jest od apostoła Andrzeja - uważa go za swojego patrona. Ponadto Andrzej stał się patronem narodów słowiańskich oraz państw i krain takich jak: Szkocja, Grecja, Rosja, Hiszpania, Niderlandy, Burgundia, Bitynia, Niemcy, Prusy, Szlezwik, Luksemburg oraz wyspy Sardynia i miasta Amalfi. Miast: Neapol, Mantua, Pont, Agde, Baeza, Bordeaux, Brescia, Brugia, Hanower, Orange, Pesaro, Rawenna i Rochester. Jest opiekunem małżeństw, kobiet w ciąży i dzieci, wspomaga żeglarzy szczególnie podczas sztormów, rybaków i handlujących rybami, powroźników, woziwodów, rzeźników, górników Orędownik zakochanych, wspomaga w sprawach matrymonialnych i wypraszaniu potomstwa.

W ikonografii apostoł Andrzej posiada od początku indywidualne cechy. Przedstawiany jest jako starzec o kręconych, siwych i gęstych włosach, krzaczastej, krótkiej i rozdwojonej brodzie. Jako apostoł nosi przeważnie długi płaszcz, jako rybak - krótką tunikę. Jego głównym atrybutem jest krzyż w kształcie litery X, będący symbolem śmierci za Chrystusa. Na ikonach ruskich apostoł Andrzej, jako patron Rusi, często wyróżniany jest spośród innych apostołów strojem i gestem. W przedstawieniach indywidualnych przeważnie ukazywany jest ze zwojem Pisma w dłoniach. Na zwoju najczęściej znajduje się napis: „Nie pozwól mi, Panie mój Jezusie Chrystusie, bym skalał cokolwiek” lub „Przestrzegajcie przykazań Pańskich”.

Apostoł występuje też m.in. na ikonach Soboru Dwunastu Apostołów, wśród innych jedenastu najbliższych uczniów Chrystusa w scenach z Jego życia, takich jak: „Wjazd Pański do Jerozolimy”, „Ostatnia Wieczerza”, „Zmartwychwstanie Pańskie”, „Wniebowstąpienie Pańskie” oraz na ikonach Zesłania Ducha Świętego na apostołów i Zaśnięcia Matki Bożej.

Święto Św. Andrzeja Apostoła, przypada w Kościołach wschodnich jak i zachodnich w dniu 30 listopada. W Szkocji należącym do Zjednoczonego Królestwa, gdzie św. Andrzej jest patronem tego kraju oraz cieszy się ogromnym kultem, dzień 30 listopada jest świętem narodowym, uchwalonym 15 stycznia 2007 roku za zgodą królowej Elżbiety II. St. Andrew’s Day to jedno z najważniejszych wydarzeń, bardzo hucznie obchodzone przez Szkotów na całym świecie. W tym dniu na stołach królują ryby z racji tego, że św. Andrzej jest patronem rybaków, odbywają się pokazy fajerwerków, organizowane są parady czy targi z lokalną żywnością. Podczas takich spotkań opowiadane są różne historie związane z patronem oraz historią kraju. Jedna z legend mówi, że w roku 832 Angus II poprowadził Piktów i Szkotów do bitwy z liczebniejszą armią Anglików. Ponieważ armia jego była skazywana na porażkę Angus II modlił się do św. Andrzeja obiecując, że jeśli wygra tą bitwę to uczyni Go patronem Szkocji. Tuż przed bitwą na niebie pojawiły się białe chmury w kształcie litery X, które tak podbudowały na duchu żołnierzy, że bitwa ta został wygrana. Angus II dotrzymał słowa i ogłosił św. Andrzeja patronem Szkocji. W roku 1320 przy podpisywaniu Deklaracji ogłaszającej niepodległość Szkocji z Arbroath, św. Andrzej stał się oficjalnym patronem niepodległej wówczas Szkocji.

W Polsce znajduje się ponad 120 kościołów, których patronem jest św. Andrzej Apostoł.

Z dniem św. Andrzeja Apostoła lud polski łączył różne przysłowia. Oto niektóre z nich: "Gdy św. Andrzej ze śniegiem bieży, sto dni śnieg na polu leży"; "Kiedy na Andrzeja poleje, poprószy, cały rok nie w porę rolę moczy lub suszy"; "Na św. Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja".

Modlitwy do św. Andrzeja Apostoła

Wszechmogący wieczny Boże, św. Andrzej Apostoł 
był głosicielem Ewangelii i pasterzem Twojego Kościoła, 
pokornie prosimy Cię, aby nieustannie wstawiał się za nami. 
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Jezu, tak często zwracasz się do nas ze swoim wezwaniem. 
Tak często stajesz u drzwi naszego serca i kołaczesz. 
Ale my pozostajemy niemi i głusi na Twoje słowa. 
Sami wolimy decydować o swoim życiu. 
Boimy się pozostawić wszystko tak jak apostoł Andrzej i pójść za Tobą. 
Bo my przecież mamy tak wiele dóbr materialnych, tak wiele zobowiązań, układów. 
Pomóż nam, prosimy Cię, za wstawiennictwem apostoła Andrzeja 
oderwać się od codziennych spraw, byśmy umieli dojrzeć potrzeby bliźniego, 
daj nam uczestnictwo w Twoich cudach, by tak, jak umacniały wiarę św. Andrzeja, 
prowadziły do pełni naszej wiary. Amen.

Przyprowadź nas

Ty pierwszy poznałeś Baranka Bożego i poszedłeś za Nim. Z Twoim przyjacielem św. Janem przebywałeś u Jezusa przez cały dzień, następnie przez całe swoje życie, a teraz całą wieczność. Jak przywiodłeś swego brata św. Piotra do Chrystusa i wielu innych po nim, tak i nas przyprowadź. Naucz wędrować z ludźmi do Pana w miłości i w całym oddaniu się Jemu. Pomóż nam uczyć się lekcji krzyża, niesienia go codziennie bez skargi, aby zaprowadził nas jak Ciebie do Jezusa. Amen.

Wszechmogący wieczny Boże, św. Andrzej Apostoł był głosicielem Ewangelii i pasterzem Twojego Kościoła, pokornie prosimy Cię, aby nieustannie wstawiał się za nami. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Jezu, tak często zwracasz się do nas ze swoim wezwaniem.
Tak często stajesz u drzwi naszego serca i kołaczesz.
Ale my pozostajemy niemi i głusi na Twoje słowa.
Sami wolimy decydować o swoim życiu.
Boimy się pozostawić wszystko tak jak apostoł Andrzej i pójść za Tobą.
Bo my przecież mamy tak wiele dóbr materialnych, tak wiele zobowiązań, układów.
Pomóż nam, prosimy Cię, za wstawiennictwem apostoła Andrzeja
oderwać się od codziennych spraw, byśmy umieli dojrzeć potrzeby bliźniego,
daj nam uczestnictwo w Twoich cudach, by tak jak umacniały wiarę św. Andrzeja,
prowadziły do pełni naszej wiary. Amen.

Litania do św. Andrzeja Apostoła

Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison

Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.

Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami.

Synu, Odkupicielu świata Boże, zmiłuj się nad nami.

Duchu Święty, Boże , zmiłuj się nad nami.

Święta Trójco, Jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.

Święta Maryjo, módl się za nami.

Święta Boża Rodzicielko, módl się za nami.

Święta Panno nad pannami, módl się za nami.

Święta Maryjo, Królowo Apostołów, módl się za nami.

Święty Andrzeju, chwalebny Apostole, módl się za nami.

Święty Andrzeju, pierwszy powołany, módl się za nami.

Święty Andrzeju, bracie św. Piotra, módl się za nami.

Święty Andrzeju, gorliwy wyznawco, módl się za nami.

Święty Andrzeju, prawdziwy przyjacielu Chrystusa, módl się za nami.

Święty Andrzeju, wierny sługo Boży, módl się za nami.

Święty Andrzeju, na opowiadanie Ewangelii powołany, módl się za nami.

Święty Andrzeju, pierwszy z apostołów, którzy spotkali Jezusa, módl się za nami.

Święty Andrzeju, pierwszy człowieku, który uwierzył w Jezusa jako Mesjasza i tę wiarę zwiastował innym, módl się za nami.

Święty Andrzeju, któryś przyprowadził brata do Jezusa, módl się za nami.

Święty Andrzeju, który przywiodłeś brata do Mistrza, bo rozpoznałeś w Nim życie, módl się za nami.

Święty Andrzeju, któryś ogłosił Piotrowi radosną nowinę: „Znaleźliśmy Mesjasza”, módl się za nami.

Święty Andrzeju, któryś pozostał u Jezusa i nauczył się wiele, módl się za nami.

Święty Andrzeju, niegdyś rybaku, a teraz dusz apostole, módl się za nami.

Święty Andrzeju, nauczycielu i przewodniku Kościoła, módl się za nami.

Święty Andrzeju, bracie rodzony Piotra i równy w śmierci sposobie, módl się za nami.

Święty Andrzeju, głosicielu Ewangelii i pasterzu Kościoła, módl się za nami.

Święty Andrzeju, jeden z dwóch uczniów św. Jana Chrzciciela, którzy pierwsi poszli za Chrystusem, módl się za nami.

Święty Andrzeju, mężu błogosławiony, nauczający i rządzący w Kościele, módl się za nami.

Święty Andrzeju, niech Twoja siec nas wyłowi z burzliwych świata odmętów, módl się za nami.

Święty Andrzeju, któryś dla miłości Chrystusa i Jego Prawa poniósł męczeństwo, módl się za nami.

Święty Andrzeju, poddany torturom tych, którzy nakazali zniszczyć wiarę, módl się za nami.

Święty Andrzeju, pośredniku między Chrystusem a tymi, którzy w Jezusa jako Mesjasza jeszcze nie uwierzyli, módl się za nami.

Święty Andrzeju, powołany do grona uczniów Chrystusa razem ze swoim bratem Piotrem, módl się za nami.

Święty Andrzeju, wierny uczniu św. Jana Chrzciciela, módl się za nami.

Święty Andrzeju, usłyszałeś głos wzywającego Pana, natychmiast zostawiłeś sieci, i poszedłeś po hojną nagrodę życia wiecznego, módl się za nami.

Święty Andrzeju, wezwany byłeś przez Pana, by z Piotrem głosić Nowinę, módl się za nami.

Święty Andrzeju, niezmordowany głosicielu Słowa Bożego, módl się za nami.

Święty Andrzeju, filarze Kościoła Bożego, módl się za nami.

Święty Andrzeju, postrachu mocarzów piekielnych, módl się za nami.

Święty Andrzeju, wspomożenie tonących w grzechach, módl się za nami.

Święty Andrzeju, mężu niebieskiej doskonałości, módl się za nami.

Święty Andrzeju, oświecenie biskupów, módl się za nami.

Święty Andrzeju, najwyższego Kapłana, Jezusa Chrystusa, naśladowco, módl się za nami.

Święty Andrzeju, obrońco świata na Sądzie Ostatecznym, módl się za nami.

Święty Andrzeju, któryś wypełnił dzieło Chrystusowe, módl się za nami.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie!

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie!

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami!

Módl się za nami święty Andrzeju.

Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Módlmy się. Wszechmogący Boże, święty Andrzej Apostoł był głosicielem Ewangelii i Pasterzem Twojego Kościoła, pokornie Cię prosimy, aby nieustannie wstawiał się za nami. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Św. Andrzeju,

Ty pierwszy poznałeś Baranka Bożego i poszedłeś za Nim. Z Twoim przyjacielem św. Janem przebywałeś u Jezusa przez cały dzień, następnie przez całe swoje życie, a teraz całą wieczność. Jak przywiodłeś swego brata św. Piotra do Chrystusa i wielu innych po nim, tak i nas przyprowadź. Naucz wędrować z ludźmi do Pana w miłości i w całym oddaniu się Jemu. Pomóż nam uczyć się lekcji krzyża, niesienia go codziennie bez skargi, aby zaprowadził nas jak Ciebie do Jezusa. Amen.

Modlitwa do św. Andrzeja Apostoła (1857 r. z oryginalną pisownią)

Święty Andrzeju, Uczniu pojętny Chrystusów, w krzyżowej śmierci naśladowco Jego, z prostaka wielkiego, wielki Apostole, i z rybaka ludołowco, wiele dusz Bogu pozyskujący; któryś na jedno zawołanie Pańskie, porzucił swoję proffesyą i siatki, a Bogu służyć zaczął. Niechaj i ja za twoją świętą przyczyną porzucę świat, i to co mnie od zachowania prawa Boskiego, i miłości jego odrywa, i dzieli serce moje, którem całem powinienem (powinnam) i pragnę kochać najlepsze dobro moje, Boga, Niechaj się w krzyżu zakocham dla tego, że Zbawiciel mój na nim drogie położył życie, i ty swoje Święty Apostole. Niech się kocham w utrapieniach, znosząc je mile, i cierpliwie, a przez to przyniosę folgę Jezusowi, i tobie, a sobie zapłatę. Ty zaś Chryste Jezu, przez prace Apostolskie, i męczeństwo Świętego Andrzeja, daj nam do Ciebie tęsknić, Ciebie przekładać nad życie, honor i dostatki, daj powołania twego, i instynktów zawsze słuchać, a potym pozwól łaskawie Ciebie z Świętym Andrzejem i z wszystkimi Świętymi chwalić, i kochać na wieki wieków, Amen.

Źródło: "Nabożeństwo codzienne ku nieustającej nigdy czci i chwale Boga w Trójcy Jedynego, Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej i Świętych Pańskich dla wygody ludzi nabożnych i zbawiennego dusz chrześcijańskich pożytku z nowym rozmaitych modlitew przydatkiem krótko zebrane", Poznań 1857.

Kod QR do tego wpisu

 

 

 

 

 

Strona
Ten link przenosi na górę strony

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

edukacja.katolicka@gmail.com