poniedziałek, 6 stycznia 2020

Święta Kościelne w 2020 roku

Zgodnie ze zwyczajem chrześcijańskim sięgającym IV wieku n.e. - Sobór w Nicei z 325 r. - w uroczystość Objawienie Pańskiego (Trzech Króli) we wszystkich świątyniach ogłaszane są daty Wielkanocy i innych pozostałych świąt ruchomych Kościoła Katolickiego w nowym roku.

W 2020 roku obowiązują następujące tzw. Święta Nakazane. To takie dni, w których zgodnie z 1-szym Przykazaniem Kościelnym, zatwierdzonym przez biskupów podczas obrad 313 Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Łowiczu w dniach 20-21 czerwca 2001 roku, (Kodeks Prawa Kanonicznego 1247, 1248) wierni są zobowiązani do uczestniczenia we Mszy Świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Oprócz Świąt Nakazanych dotyczy to również niedziel.

1 stycznia (środa) – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki

Pierwszy dzień Nowego Roku to ósmy dzień od Narodzenia Chrystusa. Według prawa żydowskiego, każdy nowonarodzony chłopiec miał być tego dnia obrzezany. Święto Bożej Rodzicielki rozpowszechniło się po soborze w Efezie (431 r.). Zakończył on okres sporów teologicznych, uznając Maryję za prawdziwą Matkę Boga. Zrodziła ona Syna Bożego, który jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem.

6 stycznia (poniedziałek) – Trzech Króli, czyli uroczystość Objawienia Pańskiego

W tym dniu, podobnie jak w uroczystość Bożego Narodzenia dotykamy tajemnicy ujawnienia się samego Boga i jego mocy zbawczej, pod postacią małego dzieciątka, przed którym w pokorze klękają mędrcy. Ten gest symbolizuje pokłon całego pogańskiego świata i jego systemów filozoficznych przed prawdziwym Zbawicielem. Stąd, według tradycji, jeden z nich jest czarnoskóry. Chrystus jawi się jako osoba wchodząca w historii naprzeciw człowiekowi, zaprasza do uczestnictwa w życiu Bożym. Kacpra, Melchiora i Baltazara możemy nazwać pierwszymi pielgrzymami. Ich postawa, determinacja oraz cel podróży nie pozostawiają wątpliwości. Porzucili na ten czas swoje obowiązki i wiążące się z nim przywileje by podążyć za gwiazdą. Mając wszystko, co mógł im zaoferować świat, czują pustkę, niedosyt w sercach. Piękny to przykład odwagi i mądrości ludzkiej, szukającej Boga.

12 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc

To zwieńczenie Wielkiego Postu. Do tego wydarzenia zmierzał nie tylko cały 40-dniowy okres pokuty, ale zmierza także i nasze życie. Ciężko nam sobie wyobrazić naukę Chrystusa, Jego zapowiedzi odkupienia, gdyby nie Jego Zmartwychwstanie. Bez większego sensu byłyby przykazania, nauki i uzdrowienia. Dlatego też Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest najważniejszą uroczystością każdego chrześcijanina.

24 maja (niedziela) – Wniebowstąpienie Pańskie

To uroczystość, którą obchodzimy czterdzieści dni po Zmartwychwstaniu Pańskim. Pierwotnie w tradycji Kościoła święto Wniebowstąpienia było połączone ze świętem Zesłania Ducha Świętego, pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu. Od V w. święta te zostały rozdzielone, Wniebowstąpienie od tego czasu obchodzimy czterdzieści dniu po Zmartwychwstaniu. Uroczystość ta jest przygotowaniem na otrzymanie przez nas Ducha Świętego, który przyjdzie niczym „podmuch gwałtownego wiatru”.

11 czerwca (czwartek) – Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Boże Ciało obchodzimy zawsze w czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Jego ustanowienie było odpowiedzią na kwestionowanie obecności Chrystusa w Eucharystii przez niektórych teologów średniowiecznych. Biskup Robert ustanowił w 1246 roku takie święto dla diecezji w Liege (Leodium). Papież Urban IV napisał bullę "Transiturus", która rozszerzyła je jako festum Corporis Christi (łac. święto Ciała Chrystusa) na cały Kościół, lecz zmarł nim zdążył ją ogłosić. Dopiero w 1317 roku uczynił to Jan XXIII, tym samym wprowadzając święto w całym Kościele. W Polsce po raz pierwszy świętowano je w 1320 roku w diecezji krakowskiej na polecenie biskupa Nankera.

15 sierpnia (sobota) – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Jest to najważniejsza z uroczystości maryjnych w kalendarzu liturgicznym. Uroczystość ta, nawiązująca do jednej z chwalebnych tajemnic różańca, ukazuje nam prawdę o ostatnich chwilach z życia Maryi - Matki Jezusa. Uroczystość ta jest obchodem stałym, przypadającym zawsze 15 sierpnia. Wg tradycji i not historycznych, Maryja została wzięta wraz z ciałem i duszą (taki jest bowiem sens wniebowzięcia) do nieba w 15. lat po Wniebowstąpieniu swego syna - Jezusa Chrystusa. W Kościele Uroczystość ta obchodzona jest od ok. V wieku.

1 listopada (niedziela) – Uroczystość Wszystkich Świętych

W kalendarzu Kościoła katolickiego uroczystość upamiętniająca wszystkich zbawionych (nie tylko kanonizowanych i beatyfikowanych przez Kościół). Jej podstawą teologiczną jest dogmat świętych obcowania, głoszący nadprzyrodzoną wspólnotę łączącą wyznawców Jezusa Chrystusa na ziemi i w czyśćcu ze zbawionymi w niebie i aniołami. Kościół, oddając cześć świętym, głosi misterium Chrystusa w Jego sługach. Święci są dla nas wzorem do naśladowania. W dzień Wszystkich Świętych czcimy ich w szczególny sposób, prosząc by wstawili się za nas u Boga.

25 grudnia (piątek) – Uroczystość Narodzenia Pańskiego, Boże Narodzenie - pierwszy dzień

Boże Narodzenie, święto obchodzone w Kościele rzymskokatolickim i kościołach protestanckich 25 XII, a w Kościele prawosławnym i greckokatolickim - 6 I, połączone z wieczerzą wigilijną 24 XII - zwyczaj ściśle polski, praktykowany od XVIII w. W Rzymie święto Bożego Narodzenia obchodzono od IV w.; w liturgii katolickiej święto to wyróżnia się tym, że kapłani mają przywilej odprawiania trzech Mszy: anielskiej, pasterskiej i królewskiej. Okres świąt Bożego Narodzenia trwa od 24 XII do pierwszej niedzieli po 6 I włącznie.

Oprócz Świąt Nakazanych z obowiązkiem uczestniczenia we Mszy Świętej i powstrzymania się od prac niekoniecznych w 2020 roku mamy inne polskie tradycyjnie obchodzone święta kościelne i w te dni Pasterze Kościoła zachęcają wiernych w miarę możliwości do uczestniczenia w Liturgiach Świętych.

2 lutego (niedziela) – Uroczystość Ofiarowania Pańskiego (Matki Boskiej Gromnicznej)

19 marca (czwartek) – Uroczystość świętego Józefa

25 marca (środa) – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego

13 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
31 maja (niedziela) – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki)

1 czerwca (poniedziałek) – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła
29 czerwca (poniedziałek) – Uroczystość świętych Piotra i Pawła

8 grudnia (wtorek) – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

26 grudnia (sobota) – Święto świętego Szczepana, pierwszego męczennika

 

 

 

 

 

 

Strona
Ten link przenosi na górę strony

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

edukacja.katolicka@gmail.com