czwartek, 12 listopada 2020

Nowenna do św. Andrzeja Boboli za naszą Ojczyznę

 Św. Andrzej Bobola urodził się ok. 29/30 listopada 1591 roku w m. Strachocin niedaleko Sanoka.

Andrzej Bobola w latach 1606-1611 uczęszczał do szkoły jezuickiej w Braniewie, po skończeniu której w tym samym roku wstąpił do nowicjatu jezuitów w Wilnie. Śluby zakonne złożył 31 lipca 1613 roku i zaczął studiować filozofię oraz od 1618-1622 roku teologię na Akademii Wileńskiej. Praktyki pedagogiczne odbywał w jezuickich szkołach w Braniewie i Pułtusku. Przyszły święty święcenia kapłańskie otrzymał 12 marca 1622 roku. W roku 1624 został rektorem kościoła jezuickiego w kolegium w Nieświeżu. W roku 1626 przeniósł się do Wilna, gdzie w kościele św. Kazimierza został kaznodzieją i spowiednikiem, następnie rektorem a od 1628 roku doradcą przełożonego kapituły kolegiackiej.

W latach 1630 pełnił szereg funkcji, m.in. superiora domu zakonnego, prefekta, kaznodziei, wykładowcy i misjonarza w kościołach w Wilnie, Bobrujsku, Płocku, Warszawie, Łomży, Pińsku czy Połocku. 16 maja 1657 roku św. Andrzej Bobola w Janowie Poleskim został zamordowany przez Kozaków. Trumna z ciałem zamordowanego Świętego została złożona katakumbach kościoła jezuitów w Pińsku.

Po wielu latach od czasu męczeństwa, przy jego trumnie modlą się zarówno katolicy jak i prawosławni oraz unici, wypraszając za Jego pośrednictwem łaski u Boga. W sercu Kościoła, w Bazylice św. Piotra, 30 października 1853 r. odbyła się beatyfikacja Andrzeja Boboli – pierwsza uroczysta polska beatyfikacja, co jest tym bardziej znamienne, że Polski nie było wówczas na mapach świata. Po uznaniu cudu uzdrowienia dwóch kobiet Idy Henryki Konopeckiej i siostry Alojzy Dobrzyńskiej, 4 grudnia 1923 roku rozpoczął się proces kanonizacyjny, zakończony 17 kwietnia 1938 roku uroczystą kanonizacją i ogłoszeniem bł. Andrzeja Boboli świętym.

Z chwilą kanonizacji święty Andrzej Bobola stał się patronem jedności w ramach Kościoła powszechnego. I znów uroczystość ta przyciągnęła pod Bazylikę Świętego Piotra liczne rzesze wiernych, podobnie jak i powrót relikwii do ziemi ojczystej, podczas którego wierni wszystkich stanów i profesji oddawali mu hołd.

Po 50. latach Jan Paweł II wspominał: „W roku 1938 byłem naocznym świadkiem powrotu męczennika do Ojczyzny. Albowiem jego trumna, jego relikwie wracały do Polski poprzez różne miasta, między innymi Kraków, zanim dotarły do Warszawy. I pamięć tego spotkania ze świętym męczennikiem pozostaje dla mnie niezatarta”.

Po Świętym pozostał Jego własnoręcznie napisany rękopis profesji tj. aktu ślubowania z 2 czerwca 1630 roku, przechowywany w Kolegium ojców jezuitów w Starej Wsi, o następujące treści: „Ja, Andrzej Bobola, ślubuję i przyrzekam Bogu wszechmogącemu wobec jego Matki Dziewicy i całego dworu niebieskiego, wszystkich tu obecnych oraz tobie, Wielebnemu Ojcu Janowi Jamiołkowskiemu w zastępstwie Przełożonego Generała Towarzystwa Jezusowego wraz z jego następcami, rolę Boga spełniającemu, dozgonne ubóstwo, czystość i posłuszeństwo oraz zgodnie z nim szczególną troskę o wychowanie dzieci według sposobu postępowania określonego w Liście Apostolskim dotyczącym Towarzystwa Jezusowego i w jego Konstytucjach. Ponadto przyrzekam specjalne posłuszeństwo najwyższemu Biskupowi w sprawie misji, jak to jest zapisane w tymże Liście Apostolskim i w Konstytucjach”.

Drugim dokumentem jak się przypuszcza zredagowanym przez św. Andrzeja Bobolę jest tekst Ślubów Lwowskich, złożonych przez króla Jana II Kazimierza Wazę w czasie potopu szwedzkiego w 1656 roku, w którym Król oddaje się pod opiekę, zobowiązuje się do pomnażania czci i chwały Matki Bożej i Jezusa Chrystusa, oraz do poprawy doli ludu. „A ponieważ z wielkim bólem serca mego oczywiście widzę, że za łzy i uciśnienia ludzi wiejskiego stanu, w królestwie mojem, Syn Twój sprawiedliwy sędzia świata, od siedmiu już lat, dopuszcza na królestwo moje kary powietrza, wojen i innych nieszczęść, przeto obiecuję i przyrzekam oprócz tego: iż ze wszystkiemi memi stanami po przywróceniu pokoju, użyję troskliwie wszelkich środków dla odwrócenia tych nieszczęść i postaram się, aby lud królestwa mojego od uciemiężenia i niesprawiedliwych ciężarów był oswobodzony.” 

Św. Andrzej Bobola już za życia był nazywany Apostołem Polesia i Łowcą dusz.

Spełniał swoją posługę, poruszając się w różnych kręgach kulturowych i społecznych. Mieszkańcom wiosek przekazywał ducha Ewangelii, niosąc wiarę w miłującego Ojca. Był członkiem wspólnoty jezuickiej i doradcą na dworze królewskim Jana II Kazimierza Wazy. Wchodził w dialog z kapłanami prawosławnymi. Pragnął jedności Kościoła, za którą był gotów oddać życie, tak jak pięćdziesięciu jego współbraci, którzy zginęli wówczas na Polesiu.

Papież Pius XII w 300. rocznicę śmierci Świętego opublikował 16 maja 1957 roku Encyklikę „Invicti Athletae Christi” (Niezwyciężony bohater Chrystusowy) w której podkreślał gorliwość apostolską Andrzeja Boboli słowami: „Szermierz Chrystusowy, Duszochwat, czyli łowca dusz nieśmiertelnych, niestrudzony Apostoł Chrystusowy, Święty Męczennik polski. Andrzej Bobola całe życie był w drodze, w nieustannym ruchu. Przemierzał ogromne przestrzenie i to w czasach, gdy po bezdrożach i polnych drogach podróżowało się zaprzęgami, a częściej i furmankami. Trzeba było charakteru i odwagi, by takiemu pielgrzymiemu życiu w czasach nieustannej wojny dawać radę. Porywczy, dumny szlachcic z Małopolski z charakterystycznymi dla swego czasu i pochodzenia wadami, ciężko pracował nad swoim charakterem. Mając w pamięci to tak ważne upomnienie Chrystusowe: Kto chce iść za mną, niech zaprze samego siebie i biorąc krzyż swój na każdy dzień, niech naśladuje mnie (Łk 9, 23), zabrał się najgorliwiej do nabycia chrześcijańskiej pokory przez wzgardę samego siebie. A ponieważ z natury miał pewną skłonność do wyniosłości i niecierpliwości oraz odrobinę uporu, wydał samemu sobie nieubłaganą walkę. Przez tę walkę wziął niejako krzyż Chrystusowy na ramiona i szedł z nim na Kalwarię, aby u jej szczytu osiągnąć zarazem przy łasce Bożej tę doskonałość upragnionej i gorącymi modlitwami wyjednywanej pokory, przez którą dochodzi się do wszystkich blasków świątobliwości chrześcijańskiej”.

Pragnienie Andrzeja Boboli, aby podążać drogą Chrystusową, upór, konsekwencja i odwaga, zaprowadziło go na szczyty chrześcijańskiej miłości, aż do złożenia krwawej ofiary ze swego życia.

Więcej na temat św. Andrzeja Boboli znajduje się na stronie Sanktuarium Świętego Andrzeja Boboli i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej w Strachocinie, pod adresem: http://www.strachocina.przemyska.pl/www_old/index.html

Nowenna do św. Andrzeja Boboli, za naszą Ojczyznę

 

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen

Dzień pierwszy

Modlitwa o jedność w Ojczyźnie

Panie Jezu Chryste obecny w Najświętszym Sakramencie! Wierząc w tajemnicę świętych obcowania upraszamy w naszej modlitwie wstawiennictwa św. Andrzeja Boboli. Przeżywając pierwszy dzień nowenny prosimy o jedność w naszej Ojczyźnie. Zwracamy się zatem do naszego wielkiego Patrona:

Święty Andrzeju Bobolo, nasz wielki Patronie! Przed laty przepowiedziałeś, że będziesz patronował naszej odrodzonej Ojczyźnie. Tyle już mamy dowodów Twego przemożnego wstawiennictwa u źródła Bożego miłosierdzia. Wdzięczni za Twoją pomoc prosimy, by nasza niepodległość polityczna znalazła mocny fundament w odrodzeniu duchowym. Oby wzrastała nasza wspólnota, zdolna przezwyciężać podziały w dążeniu do wspólnego dobra. Niech Twój patronat otwiera nas na wszelkie dobre dary, których Bóg nam udziela w drodze do wiecznej Ojczyzny, gdzie On jeden króluje na wieki wieków. Amen.


UWAGA: Pełny tekst poniższych modlitw znajduje się na końcu wpisu.

Ojcze nasz ...

Zdrowaś Maryjo ...

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu ...

Modlitwa do św. Andrzeja Boboli Patrona Polski ...

Litania do św. Andrzeja Boboli ...

Dzień drugi

Modlitwa o łaskę wiary i wierności

Panie Jezu Chryste obecny w Najświętszym Sakramencie! Wierząc w tajemnicę świętych obcowania upraszamy w naszej modlitwie wstawiennictwa św. Andrzeja Boboli. Przeżywając drugi dzień nowenny prosimy o łaskę wiary i wierności. Zwracamy się zatem do naszego wielkiego Patrona:

Święty Andrzeju Bobolo! Przez całe Twe życie wzrastałeś w otrzymanej od początku łasce wiary, którą Ci przekazywali rodzice. Wiara pomagała  Tobie wytrwać w różnych trudnościach życiowych i nauczyła Cię wierności przyjętym zobowiązaniom. Wspieraj nas, prosimy Ciebie, na drodze naszego życia, by wiara otrzymana na chrzcie świętym owocowała w nas i była nieustanną pomocą w odnowie, której oczekujemy w Polsce, Europie i świecie. Pomagaj nam dochować wierności natchnieniom Ducha Świętego, byśmy Jego mocą mogli odnowić oblicze ziemi, tej ziemi. Amen.


UWAGA: Pełny tekst poniższych modlitw znajduje się na końcu wpisu.

Ojcze nasz ...

Zdrowaś Maryjo ...

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu ...

Modlitwa do św. Andrzeja Boboli Patrona Polski ...

Litania do św. Andrzeja Boboli ...

Dzień trzeci

Modlitwa za duchowieństwo

Panie Jezu Chryste obecny w Najświętszym Sakramencie! Wierząc w tajemnicę świętych obcowania upraszamy w naszej modlitwie wstawiennictwa św. Andrzeja Boboli. Przeżywając trzeci dzień nowenny prosimy dziś w intencji Ojca Świętego Franciszka, wszystkich biskupów, prezbiterów i diakonów. Modlitwą ogarniamy siostry i braci zakonnych, osoby życia konsekrowanego a także wszystkich katechizujących i w swoich charyzmatach posługujących w Kościele. Zwracamy się zatem do naszego wielkiego Patrona:

Święty Andrzeju Bobolo, któryś sam zaznał wiele trudu wspinając się na wyżyny świętości kapłańskiej; któryś nie bacząc na przeciwności, w zaciętej walce dochował ślubów i wierności swemu Mistrzowi, roztaczaj z nieba, Kapłanie Męczenniku, czujność nad tymi, którzy wstępują na drogę posługiwania w Kościele. Wspieraj swe siostry i swoich braci, którzy podobnie jak kiedyś Ty sam, walczą dla siebie i innych o wieniec wiekuistej chwały. Wypraszaj potrzebne łaski dla duchowieństwa i wszystkich posługujących w Kościele,, aby umieli zawsze miarą czystego serca oraz prawego sumienia czynić zadość swojemu powołaniu i swojej misji. Amen.


UWAGA: Pełny tekst poniższych modlitw znajduje się na końcu wpisu.

Ojcze nasz ...

Zdrowaś Maryjo ...

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu ...

Modlitwa do św. Andrzeja Boboli Patrona Polski ...

Litania do św. Andrzeja Boboli ...

Dzień czwarty

Modlitwa za młodzież

 Panie Jezu Chryste obecny w Najświętszym Sakramencie! Wierząc w tajemnicę świętych obcowania upraszamy w naszej modlitwie wstawiennictwa św. Andrzeja Boboli. Przeżywając czwarty dzień nowenny prosimy dziś w intencji młodzieży. Zwracamy się zatem do naszego wielkiego Patrona:

Święty Andrzeju Bobolo! Ty, jako młody mężczyzna odważnie wzrastałeś w poznawaniu i miłości Boga, rozpoznałeś powołanie i wstąpiłeś do Towarzystwa Jezusowego. Za Twoim wstawiennictwem modlimy się  w intencji polskiej młodzieży. Prosimy dla dziewcząt i chłopców o dobrych nauczycieli i przewodników, o otwartość umysłów i serc w poznawaniu Boga i świata. Uproś młodym Polakom cnoty roztropności i męstwa, aby odważnie i pięknie, pokornie i dumnie przeżywali swoją młodość wzrastając w umiłowaniu Boga, Kościoła i Ojczyzny. Amen.


UWAGA: Pełny tekst poniższych modlitw znajduje się na końcu wpisu.

Ojcze nasz ...

Zdrowaś Maryjo ...

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu ...

Modlitwa do św. Andrzeja Boboli Patrona Polski ...

Litania do św. Andrzeja Boboli ...

Dzień piąty

Modlitwa o jedność w Europie i świecie

 Panie Jezu Chryste obecny w Najświętszym Sakramencie! Wierząc w tajemnicę świętych obcowania upraszamy w naszej modlitwie wstawiennictwa św. Andrzeja Boboli. Przeżywając piąty dzień nowenny prosimy dziś o jedność w Europie i świecie. Zwracamy się zatem do naszego wielkiego Patrona:

Święty Andrzeju Bobolo, wielki Patronie jedności! Nie przestajesz nam przypominać o wielkim pragnieniu Jezusa, wyrażonym w Jego modlitwie do Ojca za wszystkich uczniów: ? Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś.?

Zostałeś nam dany jako Patron, święty Andrzeju Bobolo, aby nam pomagać w drodze ku jedności, na pierwszym miejscu w Kościele, by zgodnie z pragnieniem Pana jeden Kościół stał się znakiem i zaczynem jedności całej ludzkości.

Wspieraj swoim wstawiennictwem powierzoną Tobie Ojczyznę w jednoczącej się Europie, by z naszym owocnym udziałem wzrastała cywilizacja miłości w Polsce, Europie i świecie przez Chrystusa Pana naszego. Amen.


UWAGA: Pełny tekst poniższych modlitw znajduje się na końcu wpisu.

Ojcze nasz ...

Zdrowaś Maryjo ...

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu ...

Modlitwa do św. Andrzeja Boboli Patrona Polski ...

Litania do św. Andrzeja Boboli ...

Dzień szósty

Modlitwa o pomoc w trudnościach jakich doświadczamy

Panie Jezu Chryste obecny w Najświętszym Sakramencie! Wierząc w tajemnicę świętych obcowania upraszamy w naszej modlitwie wstawiennictwa św. Andrzeja Boboli. Przeżywając szósty dzień nowenny prosimy o pomoc w trudnościach jakich dziś doświadczamy. Zwracamy się zatem do naszego wielkiego Patrona:

Święty Andrzeju Bobolo! Na drodze Twojego życia natrafiałeś na przeszkody, które stopniowo pokonywałeś z pomocą ufnej modlitwy. Dzięki niej rozpoznawałeś znaki otrzymywane od Boga: przeszkody stawały się stopniami na drodze w ślad za Jezusem.

Oto stoimy wobec trudności, które przekraczają nasze siły: doświadczamy pandemii koronawirusa ,w wyniku której są tysiące ludzi chorych, setki zmarłych; przeżywamy ograniczenia w wielu obszarach naszego życia: w życiu rodzinnym, społecznym i religijnym; z niepokojem myślimy o dotkliwych skutkach pandemii w życiu ekonomicznym, o grożącym braku miejsc pracy i o bezrobociu, o psychicznym załamaniu wśród ludzi. Nie ma zgody w narodzie, a zbliżające się wybory prezydenckie są okazją do niezrozumiałych, bo wrogich zachowań niektórych środowisk wobec własnej Ojczyzny i rodaków.

Wspieraj nas św. Andrzeju Bobolo swym orędownictwem, abyśmy nie pozostali bez Prezydenta Polski, aby została oddalona pandemia koronawirusa, abyśmy przez cierpliwą modlitwę znaleźli pokój w bliskości Jezusa, a z Jego pomocą wytrwali aż do rozwiązania trudności, ku chwale Boga Ojca, który z Synem i Duchem Świętym panuje na wieki wieków. Amen.


UWAGA: Pełny tekst poniższych modlitw znajduje się na końcu wpisu.

Ojcze nasz ...

Zdrowaś Maryjo ...

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu ...

Modlitwa do św. Andrzeja Boboli Patrona Polski ...

Litania do św. Andrzeja Boboli ...

Dzień siódmy

Modlitwa o pomoc w trudnych czasach

Panie Jezu Chryste obecny w Najświętszym Sakramencie! Wierząc w tajemnicę świętych obcowania upraszamy w naszej modlitwie wstawiennictwa św. Andrzeja Boboli. Przeżywając siódmy dzień nowenny prosimy o pomoc w trudnych czasach. Zwracamy się zatem do naszego wielkiego Patrona:

Święty Andrzeju Bobolo, Patronie trudnych czasów! Ty krzepiłeś Polaków w czasach wielkiego zagrożenia. Oddajemy się Tobie w opiekę. Pomagaj nam wytrwać pośród wszystkich doświadczeń osobistych i społecznych. Wyjednaj nam łaskę Bożego pokoju i jedności, byśmy z ewangeliczną rozwagą umieli roztropnie postrzegać sprawy własne i sprawy Narodu w świetle Ewangelii Chrystusa. Uproś nam odwagę działania, byśmy nie trwali w bezradności wobec zła, które nie ustaje. Niech nas napełnia Boża radość, gdy zwyciężamy albo ponosimy porażki.  Święty Andrzeju Bobolo, oręduj za nami u Pana. Amen.


UWAGA: Pełny tekst poniższych modlitw znajduje się na końcu wpisu.

Ojcze nasz ...

Zdrowaś Maryjo ...

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu ...

Modlitwa do św. Andrzeja Boboli Patrona Polski ...

Litania do św. Andrzeja Boboli ...

Dzień ósmy

Modlitwa za sprawujących władzę

Panie Jezu Chryste obecny w Najświętszym Sakramencie! Wierząc w tajemnicę świętych obcowania upraszamy w naszej modlitwie, w ósmym dniu nowenny, wstawiennictwa św. Andrzeja Boboli za sprawujących władzę. Zwracamy się zatem do naszego wielkiego Patrona:

Święty Andrzeju Bobolo! Twój patronat nad Ojczyzną sprawujesz w szczególny sposób przez ludzi obdarzonych władzą. Jako wierny towarzysz Jezusa przypominasz ewangeliczną prawdę, że wszelka władza ma służyć dobru ludzkiej wspólnoty. Prosimy Ciebie: wspieraj tych, którym została powierzona władza w państwie i w społeczeństwie, by spełniali swoje obowiązki w pełnym poszanowaniu prawa i w postawie służby.

Pomagaj także nam wszystkim w decyzjach związanych z władzą, by nasze wybory były dobre, wsparte wytrwałą modlitwą o światło Ducha Świętego, który z Ojcem i Synem króluje na wieki wieków. Amen.


UWAGA: Pełny tekst poniższych modlitw znajduje się na końcu wpisu.

Ojcze nasz ...

Zdrowaś Maryjo ...

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu ...

Modlitwa do św. Andrzeja Boboli Patrona Polski ...

Litania do św. Andrzeja Boboli ...

Dzień dziewiąty

Modlitwa o światło nadziei

Panie Jezu Chryste obecny w Najświętszym Sakramencie! Wierząc w tajemnicę świętych obcowania upraszamy wstawiennictwa  św. Andrzeja Boboli. Przeżywając dziewiąty dzień nowenny prosimy o światło nadziei. Zwracamy się zatem do naszego wielkiego Patrona:

Święty Andrzeju Bobolo! Twoje życie dopełniło się męczeństwem w krytycznym okresie Rzeczypospolitej. Gdy Polska przestała już istnieć, Twa przepowiednia jej odrodzenia była przez lata znakiem nadziei, której spełnienie dostrzeżono po pierwszej wojnie światowej. Nadzieja napawało również uznanie Twej świętości w czasie, gdy kończyła się druga Rzeczpospolita. Lata, które nastąpiły, były wielką próbą nadziei, jednak doczekaliśmy się w końcu, że w odrodzonej Ojczyźnie zostałeś ogłoszony Patronem. Dlatego powierzamy się Tobie, zwłaszcza w obecnym czasie niezgody i podziałów panujących w społeczeństwie oraz  potęgującym się bluźnierczym atakom na Kościół  i na kapłanów.

Niech nam przyświeca nadzieja, że Twój patronat owocuje dalej w odrodzeniu naszego życia tak osobistego, jak i społecznego. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.


UWAGA: Pełny tekst poniższych modlitw znajduje się na końcu wpisu.

Ojcze nasz ...

Zdrowaś Maryjo ...

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu ...

Modlitwa do św. Andrzeja Boboli Patrona Polski ...

Litania do św. Andrzeja Boboli ...

Modlitwy na zakończenie Nowenny:

Modlitwa do św. Andrzeja Boboli, Patrona Polski jako mojego Patrona

Święty Andrzeju Bobolo!

Dziękujemy Wszechmocnemu za to, że dał nam wszystkim Ciebie jako wielkiego Patrona Polski. Z Twym patronatem złączyłeś obietnicę odrodzenia Ojczyzny po latach niewoli. Dlatego z ufnością powierzamy Tobie wszystkie trudne sprawy polityczne, społeczne, ekonomiczne. Ty sam przypominasz nam, że przemiana dzięki modlitwie ma początek w sercu modlącego się, w moim osobistym życiu. Dlatego proszę z całego serca, byś zechciał być moim Patronem. Oby Twoja pomoc umocniła zarówno mnie, jak i moich bliskich w odnowie życia zgodnie z Ewangelią, byśmy radowali się Dobrą Nowiną Jezusa, Twojego i naszego Pana, który z Ojcem i Duchem Świętym umiłował nas na wieki wieków. Amen.

Modlitwa za Ojczyznę

Święty Andrzeju, Patronie trudnych czasów!

Ty krzepiłeś Polaków w czasach wszelkiego zagrożenia. Oddajemy się Tobie w opiekę. Pomagaj nam wytrwać pośród wszystkich doświadczeń osobistych i społecznych. Wyjednaj nam łaskę Bożego pokoju i jedności, Byśmy z rozwagą i ewangeliczną roztropnością umieli dostrzegać i oceniać sprawy własne i sprawy Narodu w świetle Ewangelii Chrystusa. Uproś nam odwagę działania, byśmy nie trwali w bezradności wobec zła, które nie ustaje. Niech nas napełnia Boża radość, gdy zwyciężamy albo ponosimy porażki. Święty Andrzeju Bobolo, oręduj za nami u Pana. Amen. 

Boże, za przyczyną świętego Andrzeja dopełnij mi­łosierdzia nad naszą Ojczyzną i odwróć grożące jej niebez­pieczeństwa. Natchnij mądrością jej rządców i przedstawi­cieli, a jej obywateli zgodą i sumiennością w wypełnianiu obowiązków. Daj jej kapłanów, zakonników i zakonnice pełnych ducha Bożego i żarliwych o zbawienie dusz. Umoc­nij w niej ducha wiary i czystości obyczajów, wytęp wszel­ką zazdrość i zawiść, pijaństwo, nieposzanowanie mienia społecznego, niechęć do rzetelnej pracy oraz lekceważenie praw jakiegokolwiek człowieka. Niech rodzice i nauczycie­le w bojaźni Bożej wychowują młodzież i przygotowują do życia w społeczeństwie. Niech ogarnia wszystkich duch po­święcenia i ofiarności względem Kościoła i Ojczyzny, duch wzajemnej życzliwości, jedności i przebaczenia. Amen.

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen


Treść modlitw z tekstu Nowenny

Modlitwa Pańska

Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię Twoje, przyjdź królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj. I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom. I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego. (Amen.)

Pozdrowienie Anielskie

Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą. Błogosławionaś Ty między niewiastami, i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

Uwielbienie Trójcy Przenajświętszej

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu.
Jak była na początku, teraz i  zawsze, i  na wieki wieków. Amen.

Modlitwa do św. Andrzeja Boboli Patrona Polski

Święty Andrzeju Bobolo, nasz wielki Patronie!

Dziękujemy Wszechmocnemu  za to, że do świętych Wojciecha i Stanisława, patronów z początku naszych dziejów, dodał u boku Królowej Polski Ciebie. Twoje życie dopełniło się  męczeństwem, w krytycznym okresie pierwszej Rzeczypospolitej, a Twoja świętość uznana została przy końcu drugiej Rzeczypospolitej, której odrodzenie przepowiedziałeś. Obecnie w niepodległej Ojczyźnie patronujesz odnowie naszego życia, tak osobistego, jak i społecznego, żeby wzrastała jedność w Polsce, Europie i świecie.  Niech Twój patronat pomaga nam cierpliwie pokonywać trudności dzięki modlitwie i działaniu w imię Jezusa Chrystusa, Twojego i naszego Pana, który z Ojcem żyje i króluje w jedności Ducha Świętego przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Litania do św. Andrzeja Boboli

Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison.

Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.

Ojcze, z nieba Boże, zmiłuj się nad nami,

Synu, Odkupicielu świata. Boże, zmiłuj się nad nami.

Duchu, Święty Boże, zmiłuj się nad nami.

Święta Trójco Jedyny Boże, zmiłuj się nad nami;

Święta Maryjo, módl się za nami.

Święty Andrzeju Bobolo, módl się za nami.

Święty Andrzeju, wiemy naśladowco Dobrego Pasterza, módl się za nami.

Święty Andrzeju, czcicielu Niepokalanie Poczętej Maryi Panny, módl się za nami.

Święty Andrzeju, duchowy synu świętego Ignacego Loyoli, módl się za nami.

Święty Andrzeju, napełniony Duchem Bożym, módl się za nami.

Święty Andrzeju, miłujący Boga i bliźniego, aż do oddania swego życia, módl się za nami.

Święty Andrzeju, w życiu codziennym oddany Bogu i bliźnim, módl się za nami.

Święty Andrzeju, zjednoczony z Bogiem przez nieustanną modlitwę, módl się za nami.

Święty Andrzeju, wzorze doskonałości chrześcijańskiej, módl się za nami.

Święty Andrzeju, Apostole Polesia, módl się za nami.

Święty Andrzeju, powołany przez Boga do jednoczenia rozdzie­lonych braci, módl się za nami.

Święty Andrzeju, gorliwy nauczycielu dzieci i ludzi religijnie zaniedbanych, módl się za nami.

Święty Andrzeju, niezachwiany w wierze mimo gróźb i tortur, módl się za nami.

Święty Andrzeju, wytrwały w największych cierpieniach, módl się za nami.

Święty Andrzeju, męczenniku za jedność chrześcijan, módl się za nami.

Święty Andrzeju, męczenniku i apostole, módl się za nami.

Święty Andrzeju, apostołujący nawet po śmierci wędrówką umę­czonego ciała, módl się za nami.

Święty Andrzeju, wsławiony przez Boga wielkimi cudami, módl się za nami.

Święty Andrzeju, chlubo naszej Ojczyzny, módl się za nami.

Święty Andrzeju, wielki orędowniku Polski,

Święty Andrzeju, proroku zmartwychwstania Polski po trzecim rozbiorze, módl się za nami.

Święty Andrzeju, Patronie Polski, módl się za nami.

Święty Andrzeju, prawdziwy towarzyszu Jezusa, módl się za nami.

Abyśmy wszyscy chrześcijanie stanowili jedno, uproś nam u Boga!

Abyśmy nigdy nie odstąpili od naszej katolickiej wiary, uproś nam u Boga!

Abyśmy żadnego grzechu ciężkiego nie popełnili, uproś nam u Boga!

Abyśmy za popełnione grzechy szczerą pokutę czynili, uproś nam u Boga!

Abyśmy dla zbawienia naszej duszy gorliwie z łaską Bożą współ­pracowali, uproś nam u Boga!

Abyśmy Bogu wiernie służyli, uproś nam u Boga!

Abyśmy Najświętszą Maryję Pannę jako Matkę miłowali, uproś nam u Boga!

Abyśmy byli wytrwali w znoszeniu wszelkich przeciwności, uproś nam u Boga!

Abyśmy z Tobą nieustannie Bogu chwałę oddawali, uproś nam u Boga!

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

Módl się za nami święty Andrzeju Bobolo.

Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Módlmy się: Boże, Ty przez śmierć Twojego Syna chciałeś zgromadzić swoje rozproszone dzieci, spraw, abyśmy gorliwie współpra­cowali z dziełem Chrystusa, za które oddał życie święty An­drzej Bobola, Męczennik. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.



Podsumowanie

W Liście Episkopatu Polski z dnia 12 maja 2002 czytamy:Święty Andrzej jest patronem ewangelizacji w trudnych czasach. Odzyskana dziś wolność polityczno-społeczna stanowi ciągłe wyzwanie i wymaga pogłębienia przez odnowę religijną i moralną. Potrzebujemy duchowego odrodzenia, zarówno w obliczu podziałów, ujawnionych po upadku komunizmu, jak i w perspektywie nowej ewangelizacji jednoczącej się Europy.(…) Św. Andrzej Bobola jest w szczególny sposób patronem jedności”.

Ważne są słowa Ojca Wacława Oszajcy SJ, wypowiedziane z okazji 350 rocznicy śmierci Apostoła Kresów: „Dobrze byłoby zatem, gdyby miejsce relikwii świętego Andrzeja Boboli, tak jak to już było, stało się miejscem zarówno wspólnej modlitwy chrześcijan jak i refleksji nad Kościołem w duchu ekumenicznym, a więc w duchu poszukiwania zapomnianych skarbów Bożej mądrości i miłości. Święty Andrzej przez swoje męczeństwo byłby zarazem stróżem strzegącym umysłów, i serc, strzegącym przed odchodzeniem z dróg uczciwego wysiłku i odważnego wysiłku. Przy trumnie i relikwiach świętego Andrzeja jest również miejsce dla niewierzących, nie tylko dla chrześcijan wielkich i mniejszych tradycji Wschodu i Zachodu. Przecież wszyscy wciąż szukamy światła, które pozwoliłoby nam dokładniej widzieć mechanizmy kierujące światem, niechby tylko naszą ziemią”.

Czym dziś porywa nas Święty Andrzej Bobola?

Z jednej strony potęgą miłości, odwagą, wiedzą, determinacją, a z drugiej – zwykłością swoich wad, typowych nie tylko dla jego stanu i czasów, w których żył, czy zapalczywością, która prowadziła go do heroicznego męstwa. Człowiek z krwi i kości, męczennik, prorok, Święty. Wciąż trwa i zaprasza do tworzenia wspólnoty.

Kod QR do tego wpisu 


 




Strona
Ten link przenosi na górę strony

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

edukacja.katolicka@gmail.com